top of page
Zdjęcie autoraJakub Świerczek

Góra Miedzianka [Województwo Świętokrzyskie]

Zaktualizowano: 31 maj 2024

Góra Miedzianka (354m n.p.m.)

Odkąd podróżujemy, staramy się odwiedzać nie tylko charakterystyczne i najbardziej popularne miejsca w regionie, ale również wyszukujemy („przetrzepujemy”) mapy i przewodniki poszukując nieoczywistych atrakcji. Tak też było z Górą Miedzianką. Gdy zobaczyłem jej wysokość (całe 354m. n.p.m.) zastanowiłem się w pierwszej chwili kto nazwał to miejsce górą? Ale później zmieniłem zdanie, i to bardzo!

Miedzianka- co to za góra?

Góra Miedzianka jest szczytem zaliczanym do Korony Gór Świętokrzyskich. Wznosi się na wysokość 354 metry n.p.m. i jest zachodnim krańcem Grzbietu Chęcińskiego (znajdując się na zachód od Chęcin). Stanowi część rezerwatu o takiej samej nazwie. Swoją nazwę zawdzięcza staropolskiemu określeniu kruszcu miedzi. I związana jest oczywiście z wydobywaniem rud miedzi (choć nie tylko)- najstarsze wzmianki o tym pochodzą z 1396 roku. Zasoby kopalniane zostały wyczerpane po wybuchu I Wojny Światowej, gdy miejsce to przejęli Austriacy. Później próbowano jeszcze wznowić wydobycie, ale złoża były tak ubogie, że było to nieopłacalne i tak od 1958 roku miejsce to stało się rezerwatem przyrody.

Sama góra jest mekką miłośników jaskiń (ale tylko tych wprawionych), gdyż w jej wnętrzach kryje się ok 4km korytarzy i 10 jaskiń. Nawet można je eksplorować, ale dopiero za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach.

Z parkingu na szczyt!

A dla tych, którzy wolą spacerować nad ziemią niż pod nią, na szczyt prowadzą dwie ok 800 metrowe ścieżki. Aby dostać się na Górę Miedziankę, możemy wystartować z dwóch miejsc- obok Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, lub żółtym szlakiem od ulicy Złotej. My akurat wybraliśmy tę pierwszą opcję, chociaż według opinii wielu osób trudniejszą i często nie do przejścia ze względu na gęstą roślinność (my nie mieliśmy problemu, a część roślin wyglądała na przyciętą). Na drzewie był znak wskazujący drogę- inaczej raczej byśmy tego wejścia nie zlokalizowali. Na dole strony umieściliśmy mapy poglądowe obu tras prowadzących na Miedziankę.

Sam szlak nie jest wymagający, natomiast chwilami mocno pnie się w górę po śliskich zboczach. Po ok 20 minutach jesteśmy na szczycie. Pamiętajcie, że na wierzchołek możemy dojść wieloma drogami (m.in. żółtym szlakiem) ale większość z nich jest dosyć intuicyjna i nie powinna sprawiać trudności orientacyjnych. Gdy zdobędziemy ten szczyt szybko zrozumiemy, że właśnie stoimy na jednym z najpiękniejszych punktów widokowych województwa Świętokrzyskiego. Nie bez powodu nazywa się ją również Świętokrzyskim Giewontem. A propos Giewontu- przy dobrej pogodzie możemy z jej szczytu zobaczyć nawet Tatry! Wokół Miedzianki rozpościera się widok na pasmo Łysogór, Kielce, współczesne kamieniołomy i tysiące kilometrów kwadratowych pięknego krajobrazu. My trafiliśmy akurat na zachód słońca i choć było nieco pochmurno to widoki były niesamowite.




Jaskinie- głębia szczytu…

Nieoczywistą częścią Miedzianki są jaskinie. Chociaż przy okazji naszej wycieczki nie znaleźliśmy ich (ba, nawet ich nie szukaliśmy) goniąc na szczyt przed zachodem słońca, teraz wiemy że przy kolejnej okazji poświęcimy na okolicę znacznie więcej czasu. Pozostałości po górniczym charakterze jest co najmniej 10:

  • jaskinia w Sztolni Teresa na Miedziance – 540 metrów

  • jaskinia w Sztolni Zofia na Miedziance – 715,5 metra

  • jaskinia Psia – 16,5 metra,

  • jaskinia Hematytowa – 27,5 metra,

  • jaskinia Nowa na Miedziance – 15 metrów,

  • jaskinia Południowa na Miedziance – 12 metrów,

  • schronisko z Mostem Skalnym – 15 metrów,

  • schronisko Zachodnie na Miedziance – 35 metrów,

  • schronisko Dwuotworowe na Miedziance – 8,5 metra,

  • schronisko Zakryte – 2,5 metra.

Co NAJWAŻNIEJSZE- zwiedzanie jaskiń nie dość że jest możliwe tylko za zgodą odpowiednich organów, to jeszcze nie jest możliwe bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia z zakresie speleologii. Historia zna nawet przypadek wypadku śmiertelnego w jaskini Sztolni Zofia.


Czy warto?

Pewnie, że warto! Zarówno Góra Miedzianka jak i cały rezerwat jest doskonałym miejscem czy to na krótki wypad za miasto, czy na dopełnienie dłuższej wizyty w Górach Świętokrzyskich. W obrębie kilkunastu kilometrów mamy do dyspozycji wiele innych atrakcyjnych miejsc- Zamek w Chęcinach, Jaskinię Raj, Rezerwat Kadzielna w Kielcach, a dalej pasmo Łysogór czy park etnograficzny w Tokarni. A pomimo, że góra sprawia wrażenie zwykłego pagórka- jednak jest malownicza, z przepiękną panoramą i bogatą roślinnością. Warto zjechać z głównej drogi (pobliskiej trasy ekspresowej S7) i spędzić trochę czasu w tak pięknym miejscu. A jak długo? To już pozostawiam waszej ciekawości…


Mapy:


Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:



11 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page