top of page
Zdjęcie autoraJakub Świerczek

Bolimowski Park Krajobrazowy- atrakcyjny o każdej porze roku

Zaktualizowano: 31 maj 2024


Bolimowski Park Krajobrazowy

Okres od późniejszej jesieni do wczesnej wiosny (czyli w praktyce okres gdy obowiązuje

czas zimowy) sprawia, że musimy inaczej planować wycieczki, ale nie ze względu na pogodę tylko na krótki dzień. Mieszkając w Żyrardowie, czyli niemalże na skraju Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, lubimy go odwiedzać tak często, jak tylko możemy. Tym bardziej że na jego terenie jest ciągle coś do odkrycia, prowadzi wiele szlaków pieszych i rowerowych, oraz możemy pobiwakować przy ognisku w kilku wyznaczonych i przygotowanych do tego punktach. I tym razem właśnie zapraszamy Was na wycieczkę z nami do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Ps. pamiętajcie, że wokół znajdziemy też wiele ciekawych miejsc- od Żyrardowa (czyli XIX wiecznej osady fabrycznej zachowanej niemalże w 100%), Nieborowa i Radziejowic z zespołem parkowo-pałacowym, po baseny z wodami termalnymi i parowozownię w Skierniewicach.

No to chodźmy!


Czym jest Bolimowski Park Krajobrazowy

Jest to kompleks lasów Puszczy Bolimowskiej, położony między Żyrardowem a Skierniewicami (czyli na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego), gdzie gęsty las przeplata się z wielkimi polanami a wiosną przepięknymi konwaliowiskami. Jego powierzchnia całkowita wynosi ponad 23 tysiące hektarów, z czego 60% stanowią lasy. Pomimo zdecydowanej przewagi lasów sosnowych, uroku Parkowi nadają niespotykane nigdzie indziej w środkowej Polsce polany, które są pozostałością po mieszkańcach puszczy żyjących z wycinki i karczowania lasu- budnikach. Eksplorując puszczę mamy wydzielonych też 5 rezerwatów przyrody: Kopanicha, Polana Siwca, Puszcza Mariańska, Rawka i Ruda Chlebacz.

Na terenie Parku i jego otuliny znajduje się kilka niewielkich kompleksów stawów rybnych: w Nieborowie, na Polanie Siwica, w uroczysku Buczyna, koło Kamionu i Wycześniaka oraz w Patokach i Jeruzalu. Przez środek puszczy przepływa silnie meandrująca rzeka Rawka, która jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla zaawansowanych kajakarzy (spływy oferują Moto-Przystań i PTTK Sosenka).

Podczas wycieczki mamy szansę na spotkanie z sarną, łosiem, rysiem czy nawet danielem, a także bobrem i wieloma innymi gatunkami fauny potocznie występującymi w polskich lasach. To właśnie bobry uważane są za najpopularniejszych mieszkańców tej puszczy, a szczególnie rezerwatu Rzeki Rawki bo to właśnie tam najlepiej widach efekty ich działalności.

Bolimowski Park charakteryzuje bogactwo szlaków pieszych i rowerowych, oraz wiele ukrytych w lesie pomników i cmentarzy (m.in. W Joachimowie Mogiłach, Kamionie i Budach Grabskich) pamiętających historię I Wojny Światowej i linii frontu niemiecko-rosyjskiego.


Od czego by tu zacząć…?

To pytanie zadaliśmy sobie już na początku pisania tego artykułu- właściwie to jaką trasę zaproponować? Co warto zobaczyć? I nasza odpowiedź brzmi WSZYSTKO. To jest miejsce, na które warto poświęcić kilka wycieczek i zwiedzić wzdłuż i w szerz cały Bolimowski Park Krajobrazowy. Jeśli lubimy las to każda ścieżka będzie dobra. Jeśli lubimy wodę, warto przejść wzdłuż Rawki i odpocząć nad Zalewem Bolimowskim. Jeśli interesują nas tematy historyczne, to w puszczy i jej okolicach znajdziemy mnóstwo cmentarzy i pomników z czasów I Wojny Światowej (a nawet widoczne jeszcze okopy nad Rawką), a jeśli lubimy po prostu chodzić i eksplorować nowe miejsca, to za początek trasy warto obrać jeden z parkingów (a są łącznie 4 warte postoju) i to od nich rozpocząć przygodę. I my w sumie najczęściej tak właśnie robimy- wybieramy jeden z parkingów na którym jest możliwość zrobienia sobie ciepłego posiłku i posiedzenia po wycieczce którą zaplanujemy w okolicach tego parkingu. W ten sposób można podzielić sobie Bolimowski Park Krajobrazowy na 4 części.

1. Parking w Joachimowie- Mogiłach i zwiedzanie meandrującej Rawki i jej rezerwatu, Zalewu Bolimowskiego (o którym napiszemy oddzielny punkt) oraz cmentarza niemieckich żołnierzy którego kształt robi niesamowite wrażenie.

2. Parking w Bartnikach z doskonałym miejscem do biwakowania, a także terenem typowo spacerowym z którego również możemy przejść wzdłuż Rawki.

3. Parking nadleśnictwa w okolicach Oberwanki- bardzo ciekawej plaży nad Rawką i rezerwatem

4. Parking leśny w Bolimowie z którego mamy piękny spacer na polany Puszczy Bolimowskiej i do rezerwatu Przyrody Polana Siwca.

Według nas tych punktów jest wiele więcej, natomiast wymieniliśmy te najłatwiejsze do odnalezienia i najciekawsze naszym zdaniem. Wiele więcej ciekawych miejsc znajdziecie na naszej mapie:


Zalew Bolimowski Doskonałą opcją do rozpoczęcia lub zakończenia podróży po Bolimowskim Parku Krajobrazowym jest udanie się w okolice Zalewu Bolimowskiego (zwanego Joachimów). To taka puszcza w wersji skompresowanej- cisza i spokój, mnóstwo zwierząt i różnorodnych roślin a do tego pięknie meandrująca Rawka na wyciągnięcie stopy (dosłownie). Do tego dzika polana i mała, leśna plaża. A jeśli lubisz wędkarstwo, to cenną informacją będzie możliwość łowienia ryb na zalewie- jest to popularne miejsce wśród okolicznych miłośników tego typu rekreacji. Niewielki parking nad zalewem znajduje się ok 1km od drogi wiodącej w kierunku innego parkingu: Joachimów-Mogiły.


My jedną z pierwszych wycieczek do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zakończyliśmy zaglądając na chwilę nad Zalew Bolimowski. I ta chwila potrwała ponad 2 godziny, a nawet nie udało nam się go obejść, jedynie rozejrzeć się po okolicy, zrobić kilka zdjęć na niesamowitym pomoście, obejrzeć meandry Rawki i nietypowy jaz, oraz odpocząć kilka chwil na kocu nad brzegiem Zalewu. I wiecie co zrobiło na nas największe wrażenie? Cisza i spokój. Oprócz nas było na całym tym terenie tylko kilka osób, które odpoczywały lub spacerowały sobie. I pomimo bliskości autostrady A2 zupełnie to nie przeszkadzało i nie mąciło tej ciszy. Teraz już wiemy, że nad Zalewem można spędzić cały dzień i też się nie nudzić.


Szlaki i Ścieżki Dydaktyczne

Pełną mapę szlaków (pieszych, bardzo popularnych rowerowych, ale również konnych) załączamy poniżej. Każdy znajdzie coś dla siebie i każdy będzie mógł wybrać drogę, którą chciałby zwiedzić Bolimowski Park Krajobrazowy.

Plik PDF:

A zanim zdecydujecie się na wycieczkę, zerknijcie dodatkowo na jego stronę i profil na Facebooku:


Tam też natraficie na informacje dotyczące polecanych ścieżek dydaktycznych. Jest ich na chwilę obecną łącznie 10. My przedstawimy Wam pokrótce pięć najciekawszych naszym zdaniem: Nazwa ścieżki: „Nieborów – Siwica – Arkadia” Długość ścieżki: 26 km Trasa (miasta): Nieborów – „Nieborowskie Pole” – „Polana Siwica” – Arkadia Opis (krótki): Nieborów i sąsiadująca z nim Arkadia, to zabytki znane w Polsce i za granicą, leżące w północno – zachodnim krańcu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu znajduje się rezerwat łąkowo – bagienny – „Polana Siwica”. Opisywana ścieżka dydaktyczna łączy te trzy miejsca i pozwala poznać ich walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Można ją przebyć pieszo, rowerem lub konno. Nazwa ścieżki: „Szlakiem Wielkich Polan” Długość ścieżki: 15 km Czas przebycia: ok. 9 godzin Trasa (miasta): Budy Grabskie – łąki w dolinie Rawki – Polana „Buczyna” – Polana „Topieliska” – „Polana Strożyska” – Polana „Kierz” – rezerwat „Polana Siwica” (zwiedzanie WYŁĄCZNIE w obecności pracownika Bolimowskiego Parku Krajobrazowego!) – Polana „Dolinka” – Nieborów Opis (krótki): Poznanie fauny i flory największych śródleśnych Polan Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Nazwa ścieżki: „Szlakiem osadników leśnych” Długość ścieżki: 10 km Czas przebycia: ok. 6 godzin Trasa (miasta): Wola Szydłowiecka – Polana „Halinowski Kierz” – Tartak Bolimowski – Popielarnia Opis (krótki): Dzięki przebytej trasie lepiej poznamy historię osadnictwa w Puszczy Bolimowskiej, a także roślinność torfowisk, czy łąk. Nazwa ścieżki: „Rokita ostoja bobrów” Długość ścieżki: ok. 4 km Czas przebycia: ok. 1,5 godziny Trasa (miasta): Bolimowski Park Krajobrazowy: wieś Budy Grabskie, dolina rzeki Rawki, rzeka Rokita Opis (krótki): Bobry wprowadzono nad Rawkę w 1983 roku. Na początku były to tylko 11 zwierząt, obecnie populacja liczy sobie kilkadziesiąt sztuk. Warto zobaczyć ślady ich bytności, ścięte drzewa, tamy, czy żeremia. Ścieżka do zwiedzania w okresie wegetacyjnym (kwiecień – październik), w grupach 10–12 osobowych, nie częściej niż 2 razy tygodniowo. Nazwa ścieżki: „Kręgowce lądowe Polany Siwica” Długość ścieżki: ok.5 km Czas przebycia: ok. 1 godziny Trasa (miasta): Rezerwat „Polana Siwica” i okolice, zwiedzanie WYŁĄCZNIE w obecności pracownika Bolimowskiego Parku Krajobrazowego! Opis (krótki): Ścieżka prowadzi przez możliwie dostępne i najbardziej zróżnicowane fragmenty polany, wkraczając do podmokłego lasu olchowego i borów sosnowych. Dla chętnych przedstawiono również propozycję wydłużenia trasy i przejścia ścieżką o długości ok. 2 km, określoną na mapie jako „wariant dodatkowy”. Prowadzi ona drogą przez lasy gospodarcze otaczające polanę i dochodzi do jej krawędzi.


Broszury zawierające mapki i opisy poszczególnych ścieżek dydaktycznych na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego można nieodpłatnie otrzymać w OT Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, ul. Nowobielańska 61. Tel: 46 833 37 77.


Jesteśmy niemal pewni, że ten artykuł będzie wielokrotnie edytowany i rozwijany, ponieważ tak jak wspomnieliśmy na początku- do Bolimowskiego Parku mamy niedaleko i lubimy go zwiedzać, a nowymi odkryciami i szlakami bardzo chętnie podzielimy się z Wami. A może spotkamy się kiedyś przypadkiem właśnie tam, kto to wie…



Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:

 


37 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page