Wieża Widokowa na Holicy [Województwo Podkarpackie]
Wieża Widokowa na Holicy
Naszą bazą noclegową do wypadu w Bieszczady była Ustjanowa Górna k/Ustrzyk Dolnych. Popijając kawę na tarasie mieliśmy piękny widok na pasmo Żuków z Holicą i Zawałem jako najwyższe jego punkty. Było również widać wysoką ponad drzewa wieżę widokową. Po ostatnim łyku porannej kawy pomyśleliśmy, że jednego z dni musimy tam wejść i sprawdzić, jakie są z niej widoki. I tak zrobiliśmy, a miejsce to ogromnie nas zaskoczyło. Pozytywnie!
Holica to wzniesienie górujące nad Ustrzykami Dolnymi, w paśmie Gór Sanocko- Turczańskich. Jest jednym ze szczytów zaliczanych do Korony Ustrzyckich Gór. Jej wysokość Holica ma 761m. n.p.m. a z jej szczytu (szczególnie z wieży widokowej) rozpościerają się przepiękne widoki na wszystkie strony świata. Znajduje się tam również historyczne szybowisko- pamiątka po dawnej szkole szybowcowej w Ustjanowej.
Dla dociekliwych: Korona Ustrzyckich Gór- pięć niesamowitych szczytów dla każdego:
Kamienna Laworta 768 m n.p.m.
Mały Król 642 m n.p.m.
Holica 761 m n.p.m.
Gromadzyń 655 m n.p.m.
Orlik 618 m n.p.m.
Droga na Holicę
Aby dostać się na Holicę, a dalej na wieżę widokową, najprościej ruszyć zielonym szlakiem zaczynającym się na ul. Wiejskiej w Ustjanowej Górnej- z drogi wojewódzkiej kierujemy się na południe a samo wejście znajduje się niemalże naprzeciwko szkoły z charakterystycznym samolotem na jej terenie. Minusem tego punktu jest brak parkingu w okolicy, ale można bez problemu zaparkować na łączce czy poboczu. Jest też nieco oddalony od szlaku parking który znajduje się na końcu ostatniej asfaltowej odnogi ulicy (to skomplikowane- patrz mapa!).
Podejście to zajmuje ok 1,5h (kiedyś zajmowało godzinę, lecz teraz stroma droga na szczyt została zagrodzona i złagodzona wijącą się ścieżką edukacyjną zboczami Holicy) i czeka nas około 215m wzniesienia. Podejście z dziećmi zajęło nam około 2h. Po wejściu na grzbiet Żukowa kierując się w prawo, po 5min dotrzemy do właściwego wierzchołka Holicy i punktu startowego dla paralotniarzy, a kierując się w lewo najpierw dotrzemy do schronu turystycznego z kuchnią(!) paleniskiem a nawet toaletą, dalej przez punkt widokowy z pozostałościami po hangarze Lądowiska Ustjanowa, kończąc na wieży widokowej a nawet idąc dalej na szczyt o wdzięcznej nazwie Zawał.
Innymi drogami prowadzącymi na Holicę są:
-Z parkingu przy drodze Łobozew- Ustjanowa szeroką drogą (brak oznaczeń)
-Niebieskim szlakiem na Bucznik i w lewo drogą za ścieżkami (opcja z Oszwarowej lub z Równi)
-Ścieżką przyrodniczą (Żukowem do Krainy Lipeckiej) koloru zielonego ze Żłobka
-Czerwonym szlakiem rowerowym z Hoszowczyka.
Szkoła Szybowcowa na Holicy
Zanim dotrzemy do wieży widokowej, warto zatrzymać się i poznać historię szybowiska, które było jednym z najbardziej znanych w Polsce. Tuż obok altany- schronu znajdują się pierwsze tablice informacyjne, kolejne na polanie z której rozpoczyna się 15min ścieżka dydaktyczna o szybowisku na Holicy, a nawet przyrodnicze zagadki dla dzieci. Warto odwiedzić to miejsce i zagłębić się w mało znaną historię tego miejsca.
Wieża widokowa- jedna z trzech najpiękniejszych w Bieszczadach
Obserwując ten punkt widokowy z domu w którym mieszkaliśmy, na pewno nie spodziewaliśmy się takich widoków- zarówno samej wieży jak i panoramy z jej szczytu. Ma ona 2 poziomy- ten niższy znajduje się tuż nad wierzchołkami drzew (21m) i ten wyższy górujący nad okolicą (42m). Oba poziomy są dobrze ogrodzone, więc nawet osoby z lękiem wysokości będą czuły się komfortowo.
Rozglądając się dookoła, przy dobrej widoczności sięgamy wzrokiem na co najmniej sto kilometrów, widząc pasma Bieszczad, Solinę, okoliczne miasta i wzniesienia, badamy różnorodność terenu jaki nas otacza. A widoki są niesamowite! Co tu wiele pisać- zobaczcie sami:
Nas pozytywnie zaskoczyła cała infrastruktura która jest na szczycie, tuż przy wieży. Znajdziecie tam zarówno wiatę, gdzie można się schronić w razie deszczu, jest toaleta, a także polanka gdzie można odpocząć z wyznaczonym paleniskiem. Kiełbaska z ogniska w takim miejscu i z takimi widokami musi smakować rewelacyjnie. A to wszystko tak blisko miasteczka. Cytując słynne powiedzenie z pewnego programu kulinarno-miłosnego: „trzy plusy, zero minusów” !
Podsumowanie
Okazuje się, że piękno Bieszczad można poznać nie tylko pokonując Pętle Bieszczadzkie, zdobywając Tarnicę czy wędrując Połoninami, ale również zapuszczając się nieco bliżej i na krótsze wycieczki możemy popadać w zachwyt nad przyrodą, widokami, śpiewem ptaków i podładować nasze wewnętrzne akumulatory do pełna. A Holica jest jednym z takich miejsc na pewno. Sprawdźcie sami!
A jeśli interesuje Was więcej miejsc w Bieszczadach, które warto zobaczyć- zerknijcie na mapkę:
Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:
Comments