top of page
Zdjęcie autoraJakub Świerczek

Kopania Złoty Stok [Województwo Dolnośląskie]

Zaktualizowano: 31 maj 2024

Obiecywali nam złote góry… A wyszedł Złoty Stok. I chociaż nie wyszliśmy z kopalni z kieszeniami pełnymi złota, to bogatsi o kolejną przygodę w, naszym zdaniem, bardzo atrakcyjnym miejscu i to nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Kopalnia złota w Złotym Stoku, bo o niej mowa, to miejsce przepełnione atrakcjami przygotowanymi pod kątem najmłodszych. Wśród najciekawszych z nich są liczne eksponaty których można dotknąć czy nawet do nich wsiąść, po podziemną zjeżdżalnię pomiędzy poziomami korytarzy, przejażdżkę prawdziwą górniczą kolejką z wagonami, podziemny spływ łodzią, płukanie złota, odlewanie sztabki, wybijanie monet czy pole diamentowe, po park linowy i drugą najdłuższą tyrolkę w kraju! A dla wytrwałych dodatkowo Średniowieczna Osada pełna interakcji dla najmłodszych eksploratorów kopalni. Jak sami widzicie, jest to miejsce w którym można spędzić cały dzień pełen wrażeń. My odwiedziliśmy to miejsce zimą, więc ograniczał nas czas i możliwości, ale wrócimy tam na pewno jeszcze w sezonie letnim, aby spędzić fantastyczny dzień pełen przygód.


1. Lokalizacja, godziny otwarcia i bilety

Stara Kopalnia Złota znajduje się w województwie Dolnośląskim, w Kotlinie Kłodzkiej.

Dokładny adres to ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok.

GPS: N 50.440083, E 16.875021

 


Na miejscu i w pobliżu znajdziecie kilka dużych darmowych parkingów, w tym nawet parking dla kamperów z zasilaniem 230V, jeden naprzeciwko Osady, kolejne wyżej w kierunku samej Kopalni. Z Osady czeka was kilkuminutowy spacer do kas i dalej do punktu zbiórki i wejścia do podziemi. Po drodze znajdują się też punkty gastronomiczne i te z pamiątkami.


Jeśli chodzi o godziny otwarcia, to wyróżnia się dwa sezony:

Sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października) – kompleks jest czynny od 9:00 do 18:00

Sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca)- kompleks jest czynny od 9:00 do 16:00

Można powiedzieć, że kopalnia czynna jest 365 dni w doku, bez kilku dni, tj Wigilii, Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych i 1 listopada. Warto dodać, że godziny otwarcia poszczególnych atrakcji mogą się różnić, ale wszystko możecie sprawdzić na stronie: https://kopalniazlota.pl/praktyczne-informacje/ 


Czas zwiedzania zależny jest od atrakcji, ale średnio waha się on od 1 do 3,5h, natomiast wejścia z przewodnikiem organizowane są w odstępach 45 minutowych (lub częściej).


Ceny biletów zależne są od atrakcji które wybierzemy. Podstawowe atrakcje są trzy:

Kopalnia Złota (1,5h zwiedzania)-  53zł (normalny) i 43zł (ulgowy)

Średniowieczna Osada Górnicza (1h zwiedzania)- 42zł (normalny) i 32zł (ulgowy)

Sztolnia Ochrowa (45min zwiedzania)- 31zł (normalny) i 26zł (ulgowy)

Podziemny spływ łodzią to koszt 25zł od osoby. Ale uwaga! Jest on dostępny dla dzieci powyżej 8 roku życia.

Są też możliwe kombinacje różnych atrakcji w postaci biletów złotych, srebrnych, brązowych i ochrowy. A przy większej grupie możliwość negocjacji cen. Każdy wybierze coś dla siebie :)


Ciekawostka- możliwe jest również zwiedzanie z fabułą dla grup zorganizowanych.

Dużo tych informacji, ale jest to naprawdę ogromny kompleks i jak widzicie, mnóstwo w nim atrakcji.

Poniżej zamieszczamy mapkę kompleksu dostępną również na stronie https://kopalniazlota.pl/atrakcyjna-kotlina-klodzka/


2. Historia

Pierwsze wzmianki o pracach wydobywczych w tym miejscu datowane są na ok 2000 lat p.n.e., a pierwszy oficjalny zapis o prowadzonych robotach górniczych to rok 1273. Wtedy przywilej wydobywczy otrzymali Cystersi z Kamieńca Ząbkowickiego. Po tym wydarzeniu, przez wiele kolejnych lat kopalnie trafiały z rąk do rąk, chociaż wydobycie trwało bez przerwy. Już XV wieku kopalnia ta miała rangę jednej z najbardziej wydajnych na Śląsku. W kolejnych latach przez miasto przeszło wiele wojen, które skutkowały zniszczeniami. Dopiero w drugiej połowie XV wieku odbudowano i rozwinięto Złoty Stok. Jednak największy rozwój górnictwa w tym miejscu przypadł na wiek XVI. Przeniesiono tutaj mennicę książęcą i zaczęto bić złote dukaty, co przyniosło taki wzrost rangi miasta, że zaczęły inwestować tutaj europejskie spółki a w szczycie kopalnia wydobywała nawet 8% całej europejskiej produkcji.

Nastawienie na zyski niosło za sobą też szkody i tragedie. Jedną z największych było zawalenie się szybu w sztolni Złoty Osioł, przez co śmierć poniosło 59 górników. To zapoczątkowało zapaść w rozwoju kopalni w kolejnych latach. Dochodziło do wielu kolejnych katastrof, pożarów i zaraz które zrujnowały miejscowość. A po wojnie 30-letniej miasto chyliło się ku upadkowi. Odratował je dopiero Hans Scharfenberg, aptekarz który opracował proces odzyskiwania arszeniku z rud i tak przez 100 kolejnych lat Złoty Stok stał się głównym dostawcą arszeniku na świecie. Po tym czasie, w wyniku złego zarządzania, kopalnia znów upadła. Reaktywacja nastąpiła dopiero po roku 1848 dzięki nowej metodzie pozyskiwania złota. Kolejni spadkobiercy byli w posiadaniu kopalni do roku 1945 i w tym czasie wprowadzili wiele nowinek technicznych, oraz uprzemysłowili okolicę a nawet wprowadzili kolejkę elektryczną, której potomkini do dziś wywozi turystów z kopalni. Podczas II Wojny Światowej kopalnia nie była zniszczona i po jej zakończeniu Niemcy oddali całość władzom polskim.

W 1962 roku ówczesne władze zakończyły działalność górniczo-hutniczą w Złotym Stoku. Decyzja ta budzi kontrowersje, ponieważ w przeciągu 700 lat działania kopalni wydobyto z niej blisko 16 ton czystego złota. Po 35 latach od tej decyzji kopalnię częściowo udrożniono i po kolejnych 5 latach, w 1996 roku udostępniono turystycznie. Do dziś udostępniono 3 sztolnie.

 

3. Zwiedzanie

Podobnie jak z jaskiniami, tak i w przypadku kopalni warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. My byliśmy zimą więc i tak wyposażeni w ciepłe ubranie, natomiast latem może być zbyt chłodno na dłuższe przebywanie pod ziemią.

Pierwsze, co zwróciło naszą uwagę to przewodnik- człowiek z wielką pasją, ogromną wiedzą i charyzmą w opowiadaniu o tym miejscu w ciekawy, nietuzinkowy sposób i z humorem. O nudzie nie ma mowy! Dodatkowo opowiedział nam o wielu ciekawych miejscach w okolicach i całej Kotlinie Kłodzkiej, dopasowanych do wieku uczestników (w naszym przypadku dzieci-zdobywców świata ;) ). Podczas zwiedzania poznajemy historię tego miejsca, dowiadujemy się wielu ciekawych faktów, niezliczonych anegdot, ale również szczyptę nauki fizyki i chemii. Wszystko przedstawione prostym językiem interesującym słuchaczy, co naszym zdaniem jest bardzo istotne (choćby porównując z flegmatycznym opowiadaczem z Jaskini Raj).



Zwiedzanie rozpoczynamy od 500 metrowego chodnika Sztolni Gertrudy, która kryje w sobie mroczną legendę ale również pierwsze ciekawe ekspozycje, dalej kierujemy się Chodnikiem Śmierci o ponurej historii skazańców aż w końcu trafiamy do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, skąd wychodzimy na powierzchnię. Po przejściu kilkuset metrów wycieczkę kontynuujemy w Sztolni Czarnej Górnej z wejściem u podnóża wielkiego kamieniołomu w Górze Sołtysiej. Pod ziemią czeka mnóstwo atrakcji- od map, narzędzi, poprzez salę ze 1066 sztabami i podziemny wodospad, po największe atrakcje dla najmłodszych czyli prawdziwą 8 metrową zjeżdżalnię pomiędzy korytarzami a na wyjeździe historycznym pomarańczowym górniczym tramwajem na zewnątrz kończąc.



Ponadto my zwiedziliśmy również z przewodnikiem Średniowieczną Osadę Górniczą z kolejnymi ciekawymi interakcjami dla najmłodszych i dorosłych i prawdziwym płukaniem złota. Wszystko co znajdziesz, jest Twoje! Urządzenia takie jak młyńskie koło, kierat, kruszarki i huta są ruchome i działają, dzięki czemu jest to ciekawa lekcja średniowiecznej fizyki. A wiadomo- nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę!


4. Podsumowanie

Kopalnia Złoty Stok to bezsprzecznie zadbany kompleks o infrastrukturze przygotowanej do turystyki dla dorosłych i dzieci i zachęcający do odwiedzania o każdej porze roku. Warto przeznaczyć sobie na jego odwiedzenie co najmniej kilka godzin, a może i cały dzień, gdyż dzięki gastronomii (restauracjach) możemy spędzić miło czas nie martwiąc się o głód swój czy też młodszych uczestników wycieczki. A skoro my, będąc zimą, mamy takie wrażenie, to z całą pewnością gdy jest ciepło, dzień jest dłuższy i pogoda sprzyja, wszystkie dostępne atrakcje czekają na Was i zachęcają do odwiedzenia. Dla nas to jaki must see w województwie dolnośląskim a w szczególności w Kotlinie Kłodzkiej.


Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:



4 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page