top of page
Zdjęcie autoraJakub Świerczek

Okolice Tomaszowa Mazowieckiego

Zaktualizowano: 31 maj 2024


Kilka tygodni temu zadaliśmy Wam na naszym Fanpage’u enigmatyczne pytanie, gdzie się wybraliśmy. Byliśmy mocno zaskoczeni, że tak wiele osób szybko i trafnie udzieliło odpowiedzi- chodziło o Groty Nagórzyckie koło Tomaszowa Mazowieckiego.

Korzystając z pięknej weekendowej pogody postanowiliśmy wybrać się w niedaleką wycieczkę (od nas około 1 godziny drogi) i odwiedzić kilka ciekawych miejsc jakimi są Groty Nagórzyckie, Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy I Zalew Sulejowski (plaża Karolinów).

A teraz opowiemy o nich nieco więcej, zatem po kolei:


Groty Nagórzyckie

To podziemna trasa turystyczna, której zwiedzanie zajmuje nam około 30 minut. Jest ono możliwe wyłącznie z przewodnikiem, a długość trasy to ok 160 metrów komór i korytarzy, więc całkiem niedużo. Pomimo tego dowiadujemy się wiele o tym jak powstała i do czego służyła, oraz jak wyglądała praca nagórzyckich górników.

A wszystko zaczęło się (tworzyć) 100 milionów lat temu. Wtedy też ukształtował się teren, w którym w XIX wieku zaczęto wydobywać piaskowiec. Ale nie byle jaki, ponieważ o bardzo dużej zawartości kwarcu (ponad 80%) zatem niezmiernie cenny w hutnictwie szkła. I tak właśnie, dziełem rąk ludzkich i odrobiną zachłanności powstały groty. Na początku wydobycie miało charakter raczej indywidualny, gdyż ludzie wydobywali materiał (który nie nadawał się do budownictwa) i obsypywali nim podłogi i obejścia lub prowadzili handel wymienny za inne towary, a dopiero rozwój szklarstwa wzmógł wydobycie surowca i pogłębianie grot. Wszystko trwało aż do początku XX wieku, gdy zawaliła się jedna ze ścian i przysypała jednego z pracowników tej prowizorycznej kopalni. Wtedy władze carskie zabroniły dalszego wydobycia i eksploatacji pieczar. Groty stały się bezużyteczne aż do 2012 roku, gdy ponownie je otwarto (po uprzednim remoncie i zabezpieczeniu) i udostępniono jako regionalną atrakcję turystyczną.


Podziemna Trasa Turystyczna

„Groty Nagórzyckie” jest czynna:

1 kwietnia – 30 czerwca oraz 1 września – 31 października wtorek-piątek w godz. 09.00-17.00 sobota-niedziela w godz. 10.00-18.00

1 lipca – 31 sierpnia wtorek-niedziela w godz. 10.00-18.00

1 listopada – 31 marca wtorek-piątek w godz. 09.00-16.00 sobota-niedziela w godz. 10.00-16.00

Ceny biletów (uwaga! Można zakupić bilety ONLINE!) to 20zł (normalny) i 15zł (ulgowy).

Jest też opcja biletu rodzinnego 2+2 w cenie 60zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie http://grotynagorzyckie.pl/


Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy

Na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się kolejna atrakcja, a właściwie dwie atrakcje które planowaliśmy zwiedzić, czyli Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy. Przed Skansenem znajduje się duży parking płatny z toaletami (też płatnymi) i małą gastronomią, natomiast aby dostać się do Niebieskich Źródeł wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. A czym są te Niebieskie Źródła?

Jest to rezerwat przyrody położony w Dolinie Pilicy, w południowo wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego. A tak dokładniej- są to wywietrzyska krasowe i to jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Dno zbiornika wodnego stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wypływa woda przybierająca niebiesko-zieloną barwę (jest to efekt rozproszenia światła słonecznego). Różne odcienie woda uzyskuje zależnie od pogody i kąta padania światła. Dodatkową ciekawostką są niewielkie gejzery z piasku unoszonego przez wypływającą z wnętrza wodę. Przyznaję- zjawisko wygląda naprawdę interesująco, a kolor wody jest niesamowity!

Wycieczka, a właściwie spacer po rezerwacie, który śmiało mogę nazwać parkiem, trwa od 30 minut do godziny- wszystko zależy od naszego tempa. Szczególnie polecamy ten spacer w gorące i słoneczne dni, gdyż park jest mocno zadrzewiony więc daje nam cień i ochłodę, a padające na wodę promienie potęgują barwne efekty w wodzie. W rezerwacie znajdują się 3 małe wysepki- Płaczących Wierzb, Samotnego Modrzewia i Kacząt. Sprawdźcie sami czemu akurat tak zostały nazwane!


Będąc tuż obok Skansenu Rzeki Pilicy nie sposób go pominąć, nie zaglądając na jego teren. Nie jest on duży i właściwie jest określany mianem pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym…rzece!- znajdziecie tutaj i stary młyn z wieloma eksponatami wewnątrz, są również elementy kolejowe i liczne elementy wojskowe wydobyte z Pilicy i jej okolic a pozostawione pod koniec II Wojny Światowej przez żołnierzy niemieckich, takie jak pojazdy opancerzone, czołgi, broń czy działa. Znajdują się również dostępne do penetrowania fortyfikacje linii Pilicy (ot na przykład schron typu Tobruk przeniesiony z okolicznej wsi, gdzie wadził w budowie drogi. Innym typem eksponatów są pamiątki po dawnej Spale, czyli elementy związane z czasem gdy Spała pełniła funkcję rezydencji rosyjskich carów. Perełką skansenu jest natomiast przepiękny budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. To w pełni drewniany i misternie zdobiony budynek z roku 1896.

Nam zwiedzanie Skansenu zajęło około 1 godziny i chociaż eksponaty są bardzo różne tematycznie, to warto odwiedzić to miejsce i przyjrzeć się historii bezpośrednio lub pośrednio związanej z tą niewielką rzeką.

Bilety wstępu do Skansenu kosztują dokładnie tyle samo, co do Grot Nagórzyckich:

– bilet normalny – 20 zł

– bilet ulgowy – 15 zł

– bilet z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł

– bilet rodzinny 2+2 – 60 zł

...a dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.


Zalew Sulejowski (jezioro)

Ostatnim punktem na mapie atrakcji okolic Tomaszowa Mazowieckiego jest Zalew Sulejowski (sztuczne Jezioro Sulejowskie).

Co ciekawe, Jezioro zostało utworzone jako główne źródło wody dla Łodzi, która zaopatrywana była w wodę potężnym rurociągiem o średnicy od 160 do 220cm i długości kilkudziesięciu kilometrów.

Przez cały rok zbiornik pełni funkcje retencyjne i energetyczne, ale również rekreacyjne a nawet militarne- jest miejscem organizowania ćwiczeń Wojska Polskiego i służb ratowniczych.

Na zalewie można uprawiać liczne sporty wodne, w tym żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Z tego względu też wokół powstały liczne pola kampingowe, ośrodki wypoczynkowe a nawet kilka portów jachtowych. Od strony Tomaszowa Mazowieckiego, nieopodal tamy oddzielającej Zalew od Pilicy jest kilkusetmetrowe betonowe molo.

My wybraliśmy się na plażę Karolinów, najpopularniejszą ze względu na teren kampingowy wokoło, wyposażoną w małą gastronomię, toalety, dużo miejsc parkingowych i nieograniczoną przestrzeń leśną do biwakowania. Wjazd na teren to koszt 10zł za cały dzień. Spędziliśmy tam naprawdę miłe popołudnie najpierw biwakując na parkingu (taka późna pora obiadowa), później leniuchując na plaży do wieczora, a nawet niektórzy skorzystali z kąpieli (oczywiście mam na myśli Franka i Magdę) a inni z drzemki na świeżym powietrzu (Ola i Jakub) ;) Polecamy to miejsce i dla chwili wypoczynku i dla osób lubiących spędzać aktywnie czas nad wodą.


Niestety, nie udało nam się zobaczyć jeszcze co najmniej dwóch atrakcji okolicy, które Wam serdecznie polecamy. Jest to Bunkier w Konewce (na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego) i nieco dalej Zamek w miejscowości Inowłódź. Wszystkie te punkty i nawet kilka więcej zaznaczyliśmy na naszej mapie:


Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:



26 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page