top of page
Zdjęcie autoraJakub Świerczek

Jaskinia Raj [Województwo Świętokrzyskie]

Zaktualizowano: 31 maj 2024

Jaskinia Raj to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji województwa świętokrzyskiego. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest ona wyjątkowa w co najmniej skali krajowej albo i europejskiej. Nie bez powodu też jest okrzyknięta mianem jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. A dlaczego? Sprawdźcie sami!

Prawie każdy z nas miał okazję zwiedzać chociaż raz tę jaskinię w czasach szkolnych. Ten trend trwa do dziś o czym przekonaliśmy się próbując kupić bilety wstępu- nawet online. Należy je kupować z kilkudniowym wyprzedzeniem, ponieważ jest ona wciąż ogromną atrakcją turystyczną wycieczek szkolnych i nie łatwo dostać bilet wstępu, szczególnie w sezonie. Na początku garść przydatnych informacji turystycznych:

Wnętrze jaskini {źródło: www.jaskiniaraj.pl]

1.Lokalizacja, godziny otwarcia i bilety

Jaskinia Raj znajduje się niedaleko trasy Kielce-Chęciny, na wysokości miejscowości Nowiny. Dokładny adres to:

Chęciny ul. Dobrzączka bn, 26-060 Chęciny,

GPS: N 50 ° 49 '22.404'' E 20 ° 30' 12.132'',

Kontakt (w godz. 8-16): (+48) 41 346 55 18, (+48) 41 306 71 17, jaskiniaraj@lysogory.com.pl


Na miejscu znajdziecie całkiem duży parking (płatny 10zł), oraz zajazd Raj. Kiedyś również Centrum Neandertalczyka, lecz aktualnie jest ono nieczynne. Od parkingu czeka was około 10 minutowy spacer asfaltową ścieżką do budynku z kasami biletowymi, małą gastronomią i pamiątkami, oraz samym wejściem do jaskini.

Zwiedzanie jaskini możliwe jest codziennie (oprócz poniedziałków) w okresie od 15 stycznia do 15 listopada w godzinach:

Styczeń – Kwiecień

09.00 – 16.00

Maj – Czerwiec

09.00 – 19.00

Lipiec – Sierpień

09.00 – 18.00

Wrzesień – Październik

09.00 – 17.00

Listopad

09.00 – 16.00


W pozostałym okresie (grudzień-styczeń) jest ona zamknięta w celu odbudowy jej flory.

Aktualne ceny biletów na rok 2023 są również zależne od miesiąca

15 stycznia – 31 marca 25zł

1 kwietnia – 30 czerwca 30zł

1 lipca – 31 sierpnia 35zł

1 września – 15 listopada 30zł

UWAGA: Do jaskini mogą wejść dorośli i dzieci od 4-go roku życia!


2. O historii słów kilka

Szacuje się, że Jaskinia Raj powstała około 360 milionów lat temu! A została odkryta przypadkowo w roku 1964, a już 8 lat później została udostępniona do zwiedzania. W tym czasie powstał tunel prowadzący do wnętrza oraz pogłębiono i przystosowano do masowej turystyki chodniki. Podczas tych prac odnaleziono liczne pamiątki po prehistorii, m.in. szczątki zwierząt (nosorożce, mamuty, niedźwiedzie) oraz ślady bytności człowieka neandertalskiego. Można je zobaczyć na własne oczy w sali muzealnej, która jest pierwszym etapem zwiedzania jaskini.

Mapa zwiedzania- źródło: www.jaskiniaraj.pl

3. Zwiedzanie jaskini

Przed zwiedzaniem pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu- w jej wnętrzu panuje bardzo wysoka wilgotność i temperatura ok 9 stopni Celsjusza przez cały rok. Dlatego też przydadzą się długie spodnie, bluza lub kurtka i odpowiednie obuwie. A dla zmarzluchów czapka!

Jaskinię możemy eksplorować jedynie z przewodnikiem który czeka o konkretnej godzinie przy wejściu do jej wnętrza (w budynku, obok kas). Grupy 15-osobowe wchodzą do jaskini co 15 minut, a samo jej zwiedzanie trwa ok 45min. Cała udostępniona część jaskini mierzy około 180 metrów. Po zwiedzeniu sali muzealnej idziemy mrocznym tunelem który jest swego rodzaju izolatorem tego naturalnego środowiska jaskini od otoczenia. Dalej mamy okazję zwiedzić kilka komór i sal- Komorę Wstępną (1) w której znajdowało się pierwsze wejście do świeżo odkrytej jaskini, Komorę Złomisk (9) czyli największą salę w jaskini z ogromnymi głazami wzbogaconymi o nacieki. Kolejna Sala Kolumnowa bogata jest w stalaktyty i stalagmity oraz inne formy jaskiniowe. Tutaj czas na ciekawostkę- prędkość przyrostu stalaktytu wynosi 1mm na ROK, a stalagmitu jeszcze wolniej! Dalej przechodzimy do Sal Stalaktytowej i Wysokiej i zamykamy pętlę zwiedzania ponownie w Komorze Wstępnej. Każda z sal jest sztucznie oświetlona i zabezpieczona przed ingerencją człowieka. W jaskini możemy również zobaczyć współczesne ślady i formy życia- jest ona zamieszkiwana przez nietoperze i pająki.

Aha, jeszcze jedno- wewnątrz obowiązuje zakaz fotografowania, więc mamy okazję do podziwiania tego wyjątkowego tworu natury bez rozpraszania się pozującymi do zdjęć stalaktytami i stalagmitami.


4. Must see – województwa świętokrzyskiego

Tak, zdecydowanie Jaskinia Raj to miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Województwie Świętokrzyskim. Znajduje się ona bardzo blisko drogi ekspresowej S7, więc nawet tzw. „przejazdem” warto ją odwiedzić np. w ramach przerwy w podróży. I o ile uda Wam się wcześniej kupić bilety, całość nie powinna Wam zająć więcej niż 2 godziny. I co ważne- zarówno w piękny i pogodny dzień jak i ulewną niepogodę. A dla tych, którzy zwiedzili ją w czasach szkolnych jest idealną okazję na przypomnienie sobie- zarówno wnętrza jak i tych beztroskich czasów...


Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:



9 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page