Zamek Królewski w Chęcinach [Województwo Świętokrzyskie]
Zaktualizowano: 31 maj 2024
Zamek Królewski w Chęcinach to kolejne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając województwo świętokrzyskie. Ja osobiście pamiętam go z czasów wycieczki szkolnej, później przeze wiele lat był remontowany a tym samym niedostępny do zwiedzania, aż po dzień dzisiejszy gdy stał się jednym z piękniejszych a na pewno ciekawszych zamków w Polsce. Warto poświęcić na niego chociaż 2 godziny czasu, aby nieśpiesznie odwiedzić i posmakować wszystkich atrakcji dostępnych w jego gościnnych murach. A gdy do tego natraficie na dobrą pogodę, z wież zamkowych widać przepiękną panoramę- zarówno na Kielce, jak i Górę Miedziankę, a czasem nawet Tatry!
Jak dotrzeć na Zamek w Chęcinach?
Do samych Chęcin najłatwiej jest dojechać poprzez trasę S7. Tę potężną budowlę na wzgórzu widać już z daleka- jadąc zarówno od strony Warszawy jak i Krakowa. U podnóża góry- z jednej strony znajduje się obszerny, lecz w sezonie z reguły przepełniony parking, a z drugiej miasto Chęciny i rynek przy którym również możemy zostawić samochód. W każdym z przypadków parking jest bezpłatny, a żeby dostać się do bram zamkowych musimy podejść pod górę. Droga do kasy biletowej obfituje w liczne figury ważnych osobistości związanych z historią zamku.
Po kilku minutach wędrówki docieramy do bram zamku. Tutaj czeka na nas kasa biletowa. Aktualne opłaty znajdziecie tutaj: https://www.zamek.checiny.pl/pl/oferta/ceny-biletow .
W roku 2023 ceny biletów wynosiły odpowiednio 20zł za bilet normalny, 16zł za ulgowy i 62zł za bilet rodzinny (2 os. Dorosłe i 2 dzieci). Warto dodać, że dzieci do lat 5 włącznie nieodpłatnie zwiedzają zamek.
Warto również sprawdzić godziny otwarcia, które są różne w zależności od miesiąca. https://www.zamek.checiny.pl/pl/oferta/godziny-otwarcia
Co zwiedzamy na Zamku w Chęcinach?
Na początku przedstawiamy mapę- trasę zwiedzania zamku, dostępną bezpośrednio na jego stronie internetowej.
Przy wejściu do dziedzińca zamkowego czeka na nas rycerz sprawdzający bilety, choć czasem jest to jego giermek w uwspółcześnionej zbroi. Dalej mamy przed sobą pełen obraz górnego zamku, gdzie możemy zwiedzić skarbiec Władysława Łokietka, jest również kaplica i dwie wieże na które polecamy wejść aby obejrzeć przepiękną panoramę i zamek z góry. Dodatkowo możemy posiedzieć na krześle tortur, odprężyć się w dybach czy też przymierzyć zbroje i hełmy które znajdziemy w zbrojowni. W dolnej części zamku znajdziemy również autentyczną studnię, słynne lochy (polecane w upalne dni ze względu na cień, chłód i święty spokój), oraz kilka miejsc z pamiątkami. Całość, przy dosyć skrupulatnym zwiedzaniu zajmie nam około 2 godzin.
Nasz trip-tip, który sami przeoczyliśmy na początku to zwiedzanie zamku z kodami QR- przy kilkunastu punktach są umieszczone kody i możemy zwiedzić zamek z wirtualnym przewodnikiem, który w sposób ciekawy (nawet dla dzieci) opowiada o historii i legendach związanych z tym miejscem. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.zamek.checiny.pl/pl/oferta/formy-zwiedzania/zwiedzanie-z-kodami-qr
Historia zamkiem się toczy.
Chęciński Zamek Królewski został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Powstały jako warownia nie do zdobycia- na wzniesieniu 367m n.p.m., na początku służył przede wszystkim jako ośrodek militarny i strażnica tworzącego się w pobliżu ośrodka górskiego, ale również jako widoczny znak władzy. Był jednym z pierwszych murowanych obiektów obronnych w Małopolsce. W czasach swojej świetności stała się jednym z najważniejszych centrów administracyjnych władzy- już Władysław Łokietek obrał go jako miejsce zjazdów rycerstwa polskiego. Zamek pełnił również funkcję więzienia stanu- w jego lochach przebywali m.in. Andrzej Garbaty (brat przyrodni Władysława Jagiełły) i krzyżaccy mistrzowie. Za czasów Łokietka przeniesiono tutaj skarbiec koronny, a w 1318r. dodatkowo skarbiec katedry gnieźnieńskiej ze względu na zagrożenie ze strony krzyżaków. Finalnie zamek został przeznaczony jako ośrodek administracyjny dla starostów grodowych, miejsce sądu i kancelarii, ale również pełnił funkcje rezydencjonalne dla władców i ich rodzin-w swoich murach m.in. drugą żonę Kazimierza Wielkiego, Elżbietę Łokietkównę a nawet królową Bonę. W 1576 roku obudowano dziedziniec, nadbudowano cegłą wieżę, a sam zamek przedłużono o dziedziniec z drugą- prostokątną wieżą w części dolnej. Wykuto także 100-metrową studnię. W kolejnych latach zamek został zdobyty i zniszczony trzykrotnie- w 1607, 1657 i 1707 roku (czyli co ciekawe- co 50 lat). Od tego momentu nie powrócił do swojej świetności. Podczas I wojny światowej dodatkowo zniszczono część środkowej wierzy i murów obronnych w części wschodniej. Dopiero po 1945 roku rozpoczęto rekonstrukcję środkowej i wschodniej wieży a w latach 1959-1960 odbudowano mury.
Według legend po dziś dzień na zamku straszy duch Królowej Bony, szukającej swoich skarbów które wywoziła na kilkuset wozach opuszczając Polskę i udając się do Italli. Pech chciał, że po drodze zawalił się przeciążony drewniany most na rzece Nidzie i część z nich bezpowrotnie utonęła w nurtach tejże rzeki.
Naszym zdaniem- podsumowanie
Jak zawsze odpowiadając na pytanie- czy warto, odpowiadamy- WARTO. I to bardzo. Jest to jeden z najciekawszych średniowiecznych zamków w Polsce, który po ostatnim remoncie stał się niezmiernie atrakcyjnym miejscem na mapie województwa świętokrzyskiego. Ponadto jest to atrakcja turystyczna która naprawdę zainteresuje i dorosłych i dzieci. Nasz Franek z entuzjazmem chciał zobaczyć wszystko co było możliwe i zajrzeć w każdy kąt, a Ola nie okazywała oznak znudzenia. My oczywiście też byliśmy zainteresowani nową odsłoną zamku, który znaliśmy jeszcze jako dosłowną ruinę z czasów podstawówki. Przejeżdżając trasą S7 w którymkolwiek kierunku, warto nadrobić drogi i poświęcić 2 godziny aby odwiedzić to miejsce. Dla nas to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Polski. Sprawdźcie to sami!
Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:
Comments