Oznaczenie kolorów szlaków- czy czarny jest rzeczywiście trudny?
Zaktualizowano: 31 maj 2024
Zacznijmy od tego, że szlaki turystyczne ułatwiają nam wędrowanie i to nie tylko po górach. Rzetelne oznaczenia umożliwiają łatwiejsze planowanie wędrówki, podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa (gdyż idziemy po oznakowanej trasie i zmniejsza się prawdopodobieństwo zabłądzenia), ale również dzięki kolorom mówią nam coś więcej o samej drodze.
Większość turystów zastanawia się, czy jest jakakolwiek hierarchia w kolorach szlaków turystycznych- czy czarny jest naprawdę tym najtrudniejszym i jaki kolor symbolizuje najłatwiejszy? Otóż rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste. Kolor szlaku nie ma praktycznie nic wspólnego z poziomem jego trudności. Jest w tym w sumie wiele logiki, ponieważ dla jednej osoby trudniejszy będzie szlak dłuższy i bardziej płaski a dla innej osoby krótki ale ze stromym podejściem. W takim razie co oznaczają kolory szlaków i jak je odczytywać?
Oznaczenia szlaków turystycznych mają prostą i czytelną budowę- trzy poziome pasy: biały-kolor-biały. I to ten środkowy okazuje się tym dla nas najważniejszym. Każdy kolor ma inne znaczenie, lecz nie określa on stopnia trudności trasy, lecz pewne charakterystyczne cechy. Śpieszymy z tłumaczeniem- jakie?
Czerwony - to oznaczenie głównego szlaku w danym paśmie lub na danym terenie (np. Puszczy, Rezerwatu). Dla przykłady Główny Szlak Sudecki czy Beskidzki są oznakowane właśnie tym kolorem. Ponadto czerwony szlak przechodzi zazwyczaj przez najbardziej ciekawe krajobrazowo miejsca w danym regionie, a w górach przez najwyższe ścieżki danego pasma.
Niebieski - to drugi, co do ważności szlak na danym obszarze. Najczęściej wyznacza on szlaki dalekobieżne, czyli te w których pokonujemy duże odległości.
Żółty - to kolor służący do oznaczania szlaku łączącego dwa inne lub do szlaków dojściowych,
Zielony - krótkie ale istotne szlaki oznaczone tym kolorem prowadzą zazwyczaj do charakterystycznych miejsc, chociaż czasem jest nim oznaczana trasa łącznikowa lub dojściowa tak jak w przypadku koloru żółtego,
Czarny - najrzadziej stosowany z kolorów wyznacza krótki szlak dojściowy do danego punktu, rzadziej jako szlak łącznikowy. Jest on wykorzystywany, gdy poprowadzenie szlaku dalekobieżnego byłoby w tym miejscu nieciekawe lub niemożliwe.
Jak widać znaczenie wielu kolorów jest podobne, więc jak je rozróżniać? Po prostu nie rozróżniać, ponieważ szlaki mają nam pomagać w planowaniu trasy i orientacji w terenie, być drogowskazem same z siebie. Gdybyśmy stanęli na rozdrożu i w każdą stronę prowadziłby szlak czerwony, raczej bylibyśmy zdezorientowani. A gdy na rozdrożu napotkamy rozejście na szlak czerwony lub niebieski- planując trasę lub sprawdzając na mapie będziemy wiedzieli którym szlakiem kontynuować wycieczkę aby dotrzeć do celu.
Dodatkowo w nawigacji na szlaku możemy napotkać inne oznaczenia, na przykład:
Kropka/Koło w kolorze szlaku- oznacza początek lub koniec danego szlaku
Znak skrętu- możemy napotkać je pod kątem 90 lub 135 stopni i oznaczają iż dany szlak skręca.
Strzałka- jest znakowana dokładnie w miejscu zmiany kierunku
Biały wykrzyknik- umieszczany w miejscach, które mogą sprawić trudności nawigacyjne. Ma on za zadanie przykucie uwagi i skupienie przy obieraniu dalszego kierunku.
Ciekawostka: według PTTK oznaczenia szlaków powinny być umieszczanie w maksymalnie 200m odstępach tak, aby stojąc przy jednym oznaczeniu w zasięgu naszego wzroku był kolejny.
To teraz w drogę!
Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć naszą działalność i postawić nam kawkę:
Commenti